Články

Weight pulling

WEIGHT PULLING – KRÁLOVSKÁ DISCIPLÍNA BULL SPORTŮ

Naše letošní psaní o bull sportech se nachýlilo do finále a o čem jiném psát na samotný závěr, než o weight pullingu, který je právem nazývám královskou disciplínou bull sportů. Weight pulling je totiž disciplína náročná co do času, tréninku i soustředění. Snoubí se v ní hodiny práce na dráze se správnou motivací psa, technikou tahu, poslušností, fyzickou přípravou a v neposlední řadě velkou sebekázní a trpělivostí handlera. Bez čeho by to nešlo a nebylo by to ono je velké psí srdce a jeho chuť a touha pracovat.

V žádné jiné disciplíně není zapotřebí taková vůle a odhodlání a to je jedním z důvodů, proč mě weight pulling tolik učaroval. Není to zadarmo, není to snadné, je to výzva a myslím si, že je to podobné, jako když propadnete celým svým srdcem nějakému plemeni. Pohltí Vás a jiné už nechcete. Stejně jako mě pohltil americký pitbullteriér, pohltil mě i tento sport, ve kterém toto plemeno dominuje.

O čem to vlastně je

Weight pulling (WP), neboli tah břemene spočívá v tom, že pes je zapřažen do speciálního postroje (weight pull postroj) a táhne vozík o určité váze. Postroj byl speciálně navržen tak, aby maximálně rozložil váhu a zamezil zraněním (od roku 1984 nebyl v USA při tomto sportu zraněn pes), troufám si tedy říci, že pokud se dělá správně, je jedním z nejbezpečnějších psích sportů. Tažená vzdálenost je průměrně 5 metrů. Na vozík se postupně přidávají další závaží (břemena). Vozík může být na kolečkách nebo kolejnici. Povrch je většinou koberec, může být i guma či umělý trávník. Vítězí pes, který utáhne nejvyšší váhu nebo pes, který na přepočet utažené váhy má nejvyšší koeficient, též index ( = utažená váha děleno hmotností psa ). Na utáhnutí váhy je časový limit 1 minuta od startu, tedy okamžiku, kdy se buď pohne vozík nebo kdy dá handler psovi pokyn k tahu. V případě nerozhodného výsledku vítězí pes, který váhu utáhl za kratší čas. Většinou jsou dělícím kritériem pouze váhové kategorie.

Weight pulling se dříve tahal na návnadu, tzv. standart pull, což ovšem již dnes dávno neplatí a určitě není standartem pro tuto disciplínu v ČR ani ve světě. Celá weight pullingová scéna se přesouvá do tzv.profi stylu, tedy pullingu bez návnady. Důvodů je mnoho, především jde o bezpečnost psa. Psi tahající na návnadu jsou často přemotivovaní a zapojují svůj kořistnický a lovecký pud i na dráze, což při tomto sportu jim je spíše na škodu a ani na pohled to vůbec není hezké. Proto se stále více upřednostňuje a oceňuje plynulý tah. Neznám žádnou mezinárodní WP organizaci, která by povolovala něco jiného, než tah bez návnady.

V současné době působí ve světě tohoto sportu několik organizací (APA, UPF, EWPAS, ADBA...). Ty se nevymezují pouze na bull plemena, tahat pod těmito organizacemi můžete s libovolným plemenem libovolné hmotnosti. Přičemž většinou krom pitbullů, stafbulíčků či amstaffů se tahá s buldoky (americký či staroanglický bulldog), s malamuty nebo jinými severskými plemeny a též belgickými ovčáky. Výjimkou nejsou ani malá plemena, osobně jsem viděla tahat i bostonského teriéra. Vzhledem k různým drahám a povrchům nelze přesně určit, kolik se nejvíce se psy tahá. Může to být od stovek kil po několik tun.

American pulling alliance (APA)

Tato weight pullingová organizace, která má mnoha letou tradici (zal.2000), má svoji odnož i v Evropě (APA EUROPE s centrálou v Německu). Patří mezi nejstarší tohoto druhu a byla založena, aby prezentovala WP v pozitivním duchu, s respektem ke psům a aby tento sport zároveň s jeho tradicí nadále rostl a zachoval se i pro budoucí generace. Je mi velkou ctí, že jsem zde dostala možnost ucházet se o post rozhodčí. Všemi zkouškami jsem úspěšně prošla a již druhým rokem mohu působit v tomto sportu jako Judge. Znamená to i možnost

samostatně pořádat závody pod hlavičkou APA. V APA jsou velmi přísná pravidla, nejsou povoleny žádné fauly, žádné prakovité starty, prudké pohyby, skákání. Na dráhu se psem chodí pouze 1 handler, ten se po celou dobu tahu nesmí psa dotknout. Na velkých soutěžích je přítomen veterinář a dělají se antidopingové testy z krve. Máte zde možnost růst a zdokonalovat se, získávat různé tituly, nebo se snažit o APA hvězdu (1 hvězda za každých 100 bodů). Jednotlivými závody se kvalifikujete i na mistrovství Evropy, což je vždy vrchol sportovní sezóny. V žádném jiném bull sportu nic jako ME neexistuje, i tím je prostě jedinečný.

Medailonek - Antonio

Mohla bych psát o jiných velikánech weight pullingu, ale já tento článek věnuji Antoniovi, k jeho 7 letům v bull sportech, k jeho jubileu, jehož završením jsme započali novou etapu zábavy namísto tvrdé dřiny. Navíc - on je pro mě v tomto sportu skutečný hrdina, jsme tým a vše jsme dokázali spolu, spolupráce a sladění je v tomto sportu stěžejní a neexistuje silnější pouto se psem u jiného bull sportu. Antonio celý svůj život tahal na lásku a já zažila nejeden okamžik dojetí z toho, jak moc do toho dokáže dát srdce, pro paničku.

Antonio byl v pubertě neuvěřitelný nevycválaný rebel (rebel je dodnes), vše s ním bylo těžké běžným venčením počínaje. S Antoškovou poslušností a snahou vše ho učit jsem zápasila každý den, někdy mě celá snaha přišla marná. Když dospěl do věku cca rok a půl, začala jsem ho postupně zasvěcovat do bull sportů. Líbilo se mi, jak svou nekonečnou energii začal směrovat do vybití se právě na sportovním poli, než na brnkání paničce na nervy. Do všeho šel s neskutečnou chutí a elánem. Stále byl ale značně rozjívený a nezkrotný, což nevadilo v dynamických disciplínách, ale tam, kde byla potřeba koncentrace, jsme bojovali. Ve mě se ale s tím, jak Antonio rostl a pak dospíval postupně vzedmula vlna jakési zvláštní urputnosti, něčeho jako vůle se nevzdávat, něčeho, co jsem v sobě celý život marně hledala a až pořízením pitbulla našla. A tak jsme se nevzdávali, makali a bojovali, učili se a snažili. Neustále jsme spolu za ty roky překonávali sami sebe a z psa, o kterém nejeden člověk pochyboval, jsem udělala všestranného sporťáka, který nakonec nejvíc svých životních vítězství vybojoval právě v disciplíně, která je co do soustředění a vůle rozhodně nejnáročnější, v profi weight pullingu. Naše pullingové úspěchy čítají více než 1/3 všech získaných umístění (cca 40), z nichž nejcennější pro nás krom získání WP Vicemistra Evropy pod APA 2019 byla všechna ta tahání, kdy jsme předvedli krásné tahy a překonali nějaké své osobní rekordy a hranice. Nejvyšší utaženou váhu máme 2940kg. Krom pullingu jsme měli hodně úspěchů v běhu na treadmillu, sprintech obecně a naší milované Opičí dráze (monkey tracku). Pochopila jsem, jak se naše nejaktivnější sportovní roky začaly chýlit ke konci, přecházíme k relaxačnímu sportování a ubíráme na intenzitě, že tenhle jedinečný rozvoj se už nebude opakovat. Mohu mít dalšího sporťáka a učit ho, ale nikdy už nazažiju všechno to, co jsme zažili spolu. Učili jsme se jeden od druhého a spolu, spolu jsme zažili krásných 7 let ve světě bull sportů a vím, že třeba v 50ti rozhodně nebudu křepčit někde na place a hnát se kupředu za vítězstvím. Byly to krásné roky, napínavé boje, vzlety a pády, neskutečné množství emocí, několik silných a vzácných nových přátelství, která zůstanou, ale byla to jen naše jízda, druhá taková nebude. I když bych nejradši zastavila čas, jsem hrdá na to, co jsme vybojovali a na to, že mám tak úžasného psího parťáka, jakým je můj Antonio.

A to bych chtěla říci i závěrem celé této série o bull sportech. O tom to podle mě má být, o té vzájemné spolupráci, učení se, lásce, respektu, o radosti z pohybu a ze společně strávených chvil. Přeji Vám hodně zdravých a radostných let s Vaším psím parťákem a pohodový advent.

Rady a tipy:

Na pullingový postroj i to, že za sebou něco táhne učte pejska klidně od štěněte. Neměl by tahat nic těžkého, ale nějakou symbolickou váhu určitě zvládne a zvykne si, že za ním na postroji něco chrastí.

To samé platí i o pullingové dráze, vemte ho na ni, choďte po ní, odměňujte pamlsky a radujte se spolu se svým štěnětem z pobytu na dráze. Postupně můžete přidat i zvuk vozíku, poslušnost na dráze, povely a také si vyberte povel, který budete v budoucnu psovi říkat jako povel ke startu tahu.

Když je již pes fyzicky vyvinutý, můžete začít s tahem prázného vozíku a poté postupným zvyšováním váhy. To by mělo jít ruku v ruce se zvládáním techniky tahu a odbouráním veškerého nežádoucího chování. Např.nemá cenu přidávat na váze, když se pes nesoustředí ani u prázdného vozíku.

Weight pulling je víc o trpělivosti, než jakákoli jiná disciplína, buďte trpělivý a nic neuspěchejte, vynaložená snaha se vám vrátí.

Dělejte WP jen se psem, kterého to baví. Je to psychicky i fyzicky náročná disciplína a skutečně si užijete radost z úspěchů na dráze jen pokud Vás to oba bude bavit.

text: Marie Schmarczová

foto: archiv autorky