Pořizujeme štěně

Štěňátka jsou kouzelná, sladká a roztomilá. Všechna štěňátka. Pokaždé když nějaké vidím, nejradši bych si ho odnesla domů. A to asi mnoho z nás. Jenže pokud uvažujete o pořízení takového malého uzlíčku něhy a štěstí, je potřeba to nejdříve dobře promyslet. Zvlášť pokud jste ještě žádného pejska nikdy neměli, je dobré se na příchod nového člena rodiny pořádně připravit.

Pravděpodobně už máte vyhlídnutou nějakou vám sympatickou rasu. Přečtěte si o ní nejdříve, co to půjde. Ne každé plemeno totiž potom může zapadat do vašeho stylu života. Čím lépe si plemeno vyberete v závislosti na tom, co Vám u psa sedí, jak vy trávíte volný čas a jak si představujete svůj život se psem, tím spíš si potom skvěle sednete.

Někdo chce parťáka na procházky a pomazlení, někdo chce spíše psa ven na zahradu a někdo chce aktivního psa, se kterým si bude moci jít i zasportovat, zaběhat, zapřáhnout psa u kola, koloběžky a tak podobně.

Náš obchůdek je zaměřený na plemena typu bull. U jakéhokoli bulíka je potřeba počítat s tím, že jsou tato plemena hyperaktivní, velmi sportovně založená a zároveň velmi citlivá, milující a v hodně případech i velmi citově závislá na svém páníčkovi. Je potřeba počítat s tím, že se pejskovi budete muset věnovat, vycvičit ho a strávit s ním spoustu času především v průběhu dospívání.

Jakékoli štěňátko si přinesete domů, bude vyžadovat Váš čas, pozornost a základní výcvik. Je dobré si proto naplánovat alespoň na 2 týdny dovolenou, aby jste se mohli dostatečně seznámit a aby si pejsek zvykl na prostředí, ve kterém ho potom budete nechávat i samotného.

Pokud chcete psa s průkazem původu (jediná záruka, že si skutečně pořizujete dané plemeno), věnujte dostatečnou pozornost výběru chovatelské stanice a obrňte se trpělivostí. Není to někdy tak snadné jak se může zdát, pořídit si pejska s papíry. Je možné, že na pejska si pár měsíců a třeba i rok počkáte. Budete mít ale dostatek času, vše doma na příchod štěňátka připravit a vše potřebné nakoupit. Nezapomeňte, že pořizovací cena pejska je jen první náklad spojený s tím, mít doma psího parťáka. Výbava pro něj, cvičák, krmiva, veterinární péče, pojištění, společné aktivity.. to vše bude za jeho psí život stát mnohonásobně více, než za kolik jste pejska pořídili.

Pejsek je závazek na mnoho let (zbožné přání všech milujících páníčků by bylo na celý náš život), není to jen radost a roztomilost, je to i starost a zodpovědnost. Ale když dáte pejskovi svojí péči, mnohonásobně vám to v životě vrátí a život bez něj už si ani nedovedete představit.

Výbavička

Co pořídit ještě než si pejska přivezete domů

Podložky (na čůrání)

Pytle na bobiky

Vodítko (pevné)

Obojek

Postroj

Spojka do auta (v případě že pejska vozíte v autě, musí tam být zajištěn, tedy buď kšíry a připnutý touto spojkou do autopásu, nebo být v k tomu určené přepravce a to pro bezpečí jeho, ale i vaše).

Hračky (látka, guma, plyšák)

Pamlsky (malé – masíčka, piškotky)

Deka / Pelíšek

Klec (na doma nebo na cesty) je dobré, pokud víte, že s pejskem budete častěji cestovat, chcete s ním v budoucnu jezdit na výstavy či závody, aby si už od miminka zvykal na klec a bral ji jako svůj domeček a místo, kam může jít relaxovat nebo spát.

Misky (2x) na vodu a na krmivo

Šampon štěněčí (pozor na časté koupání u štěňátek)

Čistící ubrousky (neparfémované) budou se hodit zejména v prvních dnech

Granule pro štěňátka (nebo krmivo, na které bylo zvyklé od chovatele)

Stopovačka (vhodná na učení povelu ke mě a tam, kde nelze pejska pustit na volno a zároveň mu chcete dopřát dostatek pohybu

Časem

Zubní pasta

Kartáček

Kartáč na česání

Pinzeta na klíšťata

Lékárnička

Pešek, střapec (učíme na bull sporty)

Flexi vodítko

Postroj na obrany (sporty celkově)

Postroj na tahání (weight pullingový