Články

Běžci a sprinteři

Jestli něco baví zaručeně každého psa, bull psy nevyjímaje, pak je to běhání. Ať už je pes sportovně veden a nebo není, běhat ho bude bavit vždycky. Proto jsou myslím zrovna běhací disciplíny bull sportů tím pravým, s čím začít. A že je z čeho vybírat Vás přesvědčí i výčet disciplín.

Weight pull sprint (WPS) a weight drag pull (WDP)

Sprinty se zátěží. WPS běh na vzdálenost 50 metrů na trávě nebo pevném povrchu, kdy pes ve speciálním tažném postroji za sebou táhne člověka na velké tříkolce. Psi jsou rozděleni do váhových kategorií a podle toho táhnou závaží (v tomto případě člověka o různé hmotnosti). Handler psa láká na návnadu (pešek, střapec). Pes s nejrychlejším časem vyhrává.. Na závodech již tato disciplína příliš nebývá, nahradil ji Drag pull. Tam pes na podobnou vzdálenost na trávě táhne speciální saně se svou nebo nižší vahou, poté již není potřeba členění na váhové kategorie, podmínky jsou zcela vyrovnány a dělí se jen dle plemen a pohlaví. Tyto běhy jsou na pouhé vteřiny, i setina vteřiny tedy může rozhodnout. Ač se to zdá celé snadné, je docela věda synchronizovat se se svým psem, správně odhadnout aktuální povrch a vzdálenost, ze které se pes láká i vzdálenost, kterou od psa udržujeme po celou dobu běhu. Když mu příliš utečeme, poleví v tempu, když jsme příliš blízko, může nás chytit a tak se vyfaulujeme.

Treadmill

Běh na mechanickém běžeckém trenažeru pro psy na čas. Pes je na treadmillu připnut v postroji a handler ho vpředu láká na návnadu. Vyhrává pes s nejdelší uběhnutou vzdáleností. Podrobnější pravidla si určují pořadatelé a dnes již existuje mnoho modifikací této disciplíny. 2 minuty, více minut, méně minut, s návnadou, bez návnady apod. Jsou také závody, kdy se neběží na určitý čas, ale např.1000 metrů a potom rozhoduje, kdo je uběhl nejrychleji. I zde se rozděluje podle plemen a potom na psy a feny.

Jinak je treadmill používán především pro trénink fyzičky, kondice a vytrvalosti psa. Laiky bývá často označován za „týrání psů“, myslí si, že pes je připnut, nemůže dolů a je nucen běžet. Pravdou však je, že pokud pes nechce, pás se ani nepohne. Rozpohybovat se může pouze, když pes bude chtít. Bull plemena jsou velmi energičtí psi milující pohyb a tak většinou chtějí běžet a sápou se na pás pokaždé, když ho vidí. Můj Antonio není výjimkou. I dnes, v 7 a půl letech je celý poblázněný z tohoto super vynálezu. I když rychlost už není co bývala, když jako 3 letý junák slušně šlapal na paty konkurenci.

Coursing a dog racing

Disciplíny, kde dominují především chrti, saluki a jim podobná plemena, nejsou žádnou neznámou ani ve světě bull sportů a bull psů. Běh za střapcem, který pohání nějaký motůrek je v různých podobách zařazován jak na závody v bull sportech (většinou kratší rovinka na 2 kola nebo menší ovál), tak se pro bull plemena pořádají samostatné závody například na dostihovém oválu pro chrty v Kolíně (pořádá Strongbull z.s.), někdy i v Mladé Boleslavi. Dráha má mezi 360ti – 480ti metry. Většinou se ale nevybíhá z boxů, které jsou pro chrtí závody obvyklé. Menší rovinku si mohou zaběhnout psi jakéhokoli plemene např. i v Pražském Hloubětíně, zde se jedná o pískovou 100 metrů dlouhou dráhu. Většina bull psů je po běhu za střapcem jako divá, mohou nechtít běžet v postroji, mohou nechtít běžet se zátěží, ale nechtít běžet „za kořistí“ .. to se jentak nevidí. A vlastně to přesně coursing je, jakási simulace lovu. A pro psy prostě závod a velikánská zábava v jednom. I bull plemena si mohou udělat coursingové licence a účastnit se např. Mistrovství ČR nechrtů a podobných akcí. Tam je potřeba počítat s tím, že se běhá v náhubku, dresu a v počtu více psů.

Trackmill

Docela vtipnou „náhražkou“ coursingu je trackmill. 2 kladky jsou ve výšce asi 2 metrů umístěny cca 30 metrů od sebe a nahoře je lanko, na kterém je malinký střapec. Na jedné kladce je zároveň klika, za kterou se točí, aby se střapec hýbal. Pes běhá od kladky ke kladce a musí vždy překonat čáru, která je asi metr před každou kladkou, jakmile je na čáře, musí běžet zpět. Takto tam a zpět běhá např.na 20 kol nebo na čas 5 minut. Točit klikou si musí přímo handler, takže většinou je nezbytný ještě pomocník, který psa láká a kontroluje  na druhé straně. Když neprotne čáru, kolo se nepočítá. Vyhrává samozřejmě ten nejrychlejší.

Up to hill (pahorek)

V Berouně, kde místní cvičiště pro psy (DAB) disponuje i prudkými kopci v přilehlém lesíku, se loni zařadila do závodů i tato disciplína. Pes sprintuje do kopce na jejímž konci handler psa láká, nejrychlejší vítězí. U této disciplíny si všichni užijí spoustu srandy (hlavně tedy pozorováním šplhu handlerů do kopce) J.

Top sprinteři

V tomto množství běhacích disciplín je velká řada úspěšných psů, je těžké vybrat jednoho, za naše působení ve světě bull sportů mi utkvěla jména jako Artur (apbt, několikanásobný vítěz ČM poháru), Piraňa (velmi všestranná fena am.pitbullteriéra), bulteriérka Trixie a mnoho dalších psů a fen. Gigi, staffordšírská bulteriérka od Denisy Mejzlíkové, například dokázala i v mezinárodním závodě a konkurenci 70ti psů a fen v Itálii vyhrát první místo ve sprintu na 50 metrů.

Imperial Attila Ambasador Sun - medailonek

Attila se narodil 27.11.2011, tento vyšší černý staffordšírský bulteriér je žijicí legendou bull sportů nejen ve své kategorii a nejen ve sprintech, s přehledem porážel i pitbullteriéry na weight pullingu. „Je to všestranný stafík, držící několik rekordů jak v Čechách, tak v zahraničí. Jako top bych uvedl long jump 4,6metrů a hang time 1h 5min“ říká hrdý majitel Pavel Ország. Když by jsme chtěli vědět, kolik úspěchů za svou sportovní kariéru vybojoval, překvapí nás, že poháry a trofeje nemají spočítané. Bylo by to prý na dlouho, takže jen pro naši představu „je toho hodně moc.“ J Naopak disciplíny jako high jump a přetahování berou spíše jako srandu a zpestření pro pobavení diváků. „Attila je temperamentní, avšak přátelský pes, který i v téměř deseti letech nepřestává mít chuť pracovat a vítězit.“

Výběr návnady

Každý běh je v podstatě za návnadou ( i když můžete běžet bez návnady, tak s návnadou určitě dosáhnete v tomto případě lepších výsledků). Většina sprinterů a běžčů miluje střapec, konec konců na všech racingových závodech běhají právě za střapcem. Je to tedy časté lákadlo na běh na treadmillu, ale také na weight pull sprint a drag pull. Pokud víte, že se bull sportům a běhacím disciplínám budete chtít věnovat, je dobré učit fixaci na střapec už od štěněčího věku – ale připravte se na to, že až pak přijedete na plac, kde se běhá za střapcem poháněným navijákem, váš do té doby relativně klidný psí parťák se vám před očima promění na magora, který nevidí, neslyší, jen už chce proboha běžet za tou střapatou věcí. I při vší té vášni pro střapec, je možné, že Váš pes bude posedlý něčím jiným, další nejčastější návnadou je pešek, ideálně větší pešek, co bude pro psa i na dálku dobře vidět. Také míčky a nejrůznější hračky se objevují jako lákadlo, záleží, co Váš pes prostě žere nejvíc J

Jak na sprinty trénovat

-          Udička se střapcem

-          Běh u kola (koloběžky)

-          Běh klasický (nebo tzv. Canicross)

-          Sprinty bez zátěže

-          Sprinty se zátěží (např. s pneumatikou nebo řetězy)

text: Marie Schmarczová, foto: archiv autorky, Irena Vanišová, Renata Hofmann, Beata Ataeb, Markéta Sousedíková