Články

Úvod do bull sportů - Výškoví skokani

BULL SPORTY / Úvod do světa bull sportů / Výškoví skokani

Historie bull sportů v Čechách sahá více než 22 let zpátky a je spjata s plemenem americký pitbullteriér (apbt). Toto silné, houževnaté, velmi sportovní a učenlivé plemeno s velkým srdcem je přímo stvořeno pro náročná soutěžní klání. Je úžasné, že pro ně existuje něco takového, jako bull sporty. Dalo by se to přirovnat k pětiboji, desetiboji nebo vzpírání ( weight pulling ). Nejznámějším závodem u nás bývala Pit bull show, pořádaná super lidmi Markétou a Jardou Čechovými (Klub amerických pitbulteriérů). I když je to už téměř 3 roky od historicky poslední Pit bull show, pro majitelé pitbullteriérů stejně zůstane nezapomenutelná, stejně jako místo, kde se nejčastěji konala, kemp na jihu čech u Hluboké nad Vltavou – Křivonoska. „Dobré ráno, Křivonosko“, ozvalo se z repráků v kempu každý den závodů, krajinou se nesl štěkot psů připravených k závodu, připravených jít si pro vítězství a u mě se začala tvořit jedna dokonalá závislost, bull sporty i amerického pitbullteriéra už budu mít v srdci navždycky.

Nyní už bull sporty zdaleka nejsou výsadou amerických pitbullteriérů. Na závodech už mají svoje ustálené kategorie plemena jako staffordšírský bullteriér, klasický anglický bullteriér a americký staffordšírský teriér. Všechna tato plemena mají společné předky, velký kus společné historie a společnou neutuchající touhu něco dělat, běhat, skákat, zkrátka sportovat co to jde. A je velmi dobře, že mají také čím dál tím více vyžití. V České Republice vznikají tréninková centra, ať už velká typu Dog Academy Beroun nebo Pesopark Hostivař či Psinec – Pístov, tak i menší střediska. Soukromé tréninkové plochy, kde ti zkušenější pomáhají nováčkům a pejskům ve svém okolí poskytují své sportovní vybavení, aby se i oni mohli věnovat bull sportům.

Dalším závodem s mnohaletou tradicí je Staf Bull show, závod, který se dvakrát do roka koná v Praze. Její pořadatel je zároveň v čele projektu, který sdružuje více závodů do seriálu s názvem Českomoravský pohár teriérů typu bull. Velké množství závodů pro bull nadšence pořádá Strongbull z.s., můžete si vybrat z klasických bull sportů, které se pořádají na domovské základně DAB v Berouně nebo se zůčastnit třeba i běhů na dostihovém oválu pro chrty v Kolíně. Každým rokem přibývá jak tréninkových placů, tak i pořadatelů, závodit tak můžete téměr po celé republice a samozřejmě i v zahraničí (nejvíce Polsko, Maďarsko, Slovensko). Existuje více než 15 disciplín, kde pes běhá, skáče do výšky i do dálky, přetahuje se, posiluje apod. Jsou univerzální sporťáci, kterým jde vše, většinou si ale každý vybere svých pár disciplín, které ho baví a ve kterých vyniká. V našem 5ti dílném seriálu o bull sportech si postupně představíme většinu z nich.

High jump – skok do výšky (HJ)

Pes skáče na peška volně zavěšeného (buď na speciální konstrukci nebo např. na stromě). A pešek se postupně posouvá výš (minimálně o 5cm - snižovat se nesmí), u APBT se většinou smí začínat nejníže na 160cm. Pes se musí na peškovi udržet alespoň 3-5 vteřin. Handler vypouští psa většinou na vodítku, peška nesmí handler držet v ruce ani se ho dotýkat. Pes má většinou možnost 3 faulů. Vyhrává pes s nejvyšší dosaženou výškou. Při shodě je rozeskok. Pravidla se různí závod od závodu. Někdy je tato disciplína bez faulů, ale na čas např. 5 minut. Dělí se podle plemen a poté ještě na psy a feny. Rekordy u APBT se pohybují okolo 235cm, u staffordšírských bullteriérů okolo 175cm.

Wall climbing – šplh po vertikální stěně (WC)

Pes musí vyběhnout po kolmé stěně, kde v určité výšce je zavěšen pešek a peška musí chytit a držet alespoň 3-5 vteřin. Na každém závodě je rovněž stanovena minimální výška pro danou kategorii, přidává se minimálně po 5ti cm, snižovat se nesmí. Handler psa vypouští většinou na vodítku (max.délky 4m). Pomocník psa u stěny chytá. Pes má možnost 3 faulů, při další chybě v soutěži končí a je mu započítán poslední dobrý pokus. Vyhrává pes s nejvyšší dosaženou výškou (při shodě je rozeskok). V dnešní době již šplhají APBT ke 4 metrům. Místo počítání na fauly může být rovněž časový limit např.6minut. Nově se někdy skáče i na peška na suchý zip, kde výhoda je, že pes pokaždé získá odměnu hned, nevýhoda, že se tím pádem handler nebo pomocník více nachytají (pes šplhá třeba 10x nahoru a pokaždé se musí chytit). Dělí se na plemena a poté ještě na psy a feny.

U obou těchto disciplín je potřeba dbát zvýšený důraz na bezpečnost, správně psa naučit techniku, především dopady. Na stěně je vždy potřeba ho jistit a chytat. Zkušení sporťáci, kteří nechtějí nic podcenit, mají vypočítaný každý detail včetně toho, jak daleko pes stojí od stěny a kde se odráží,  jaký má obojek a vodítko. Hight jump vyžaduje ještě větší fixaci na peška a to, aby se na něm pes dobře udržel. Dříve se více burcovalo psa k výkonu, nyní se spíše razí taktika vypouštět psa z klidu. Zatímco high jump je jedna z tradičních a původních disciplín, wall climbing je o mnoho let mladší, moderní disciplína.

Top psi – DAMO´S ADOLF

Jedním z top výškových skokanů je Damo´s Adolf, americký pitbullteriér narozen v létě 2014. Adolf má svůj osobní rekord na stěně 380cm a 235cm skočeno na high jumpu. Bull sportům přitom tento původně spíše canicrossový pes přišel na chuť až ve třech letech. I tak se rychle zorientoval a díky skvělému vedení své paničky a handlerky v jednom ( Moniky Pažinové ) stál za ty tři závodní sezóny 492x na stupních vítězů a to napříč všemi disciplínami. Troufám si říci, že s tímto výkonem je jedním z nejlepších, ne-li nejlepším a nejúspěšnějším psem v bull sportech v kategorii americký pitbullteriér pes a ne jen v Čechách. Adolf s Monikou se zúčastnili i mnoha závodů v zahraničí, kde vždy perfektně reprezentovali. „Je radost s ním pracovat“, říká Monika a já se jí ani nedivím, všichni psi jsou úžasní, ale někteří jsou prostě za odměnu.

Pár rad úvodem:

-          Kostra psů se vyvíjí do 12ti – 18ti měsíců věku, veškerý pohyb je tak potřeba tomuto přizpůsobit a na bull sporty v tomto věku teprve zvykat, nepřetěžovat pejska. Nicméně určitě již se vším seznamovat.

-          Začátky je určitě lepší konzultovat s odborníkem nebo zkušenějším handlerem, který se již delší dobu sportům věnuje. Předejdete tak chybám a takovýto začátek bude pro Vás i Vašeho pejska i bezpečnější.

-          Do plné zátěže pouštějte pouze zdravé jedince bez zdravotních problémů, ideální je v plné dospělosti udělat kompletní rentgeny pohybového aparátu a základní vyšetření srdce a krevní testy. Hodně majitelů sportujících psů toto bere již jako samozřejmou součást péče o psího sportovce.

-          Množství pohybu přizpůsobte také krmnou dávku. Dbejte na to, aby pes měl vše, co pro život a sport potřebuje, tedy i kvalitní a vyváženou stravu.

-          Začínejte pozvolna, nic neuspěchejte.

-          Vše dělejte s radostí a nezapomeňte, že ne vždy má pejsek svůj den. Sport by ho měl vždy bavit !

TIP pro HJ a WC: na peška zvykejte pejska klidně od štěňátka. Peška by měl mít rád, učte ho se do peška zakousnout, potahejte se s ním o něj (pozor na tahání se o cokoli při přezubování ve 4-6 měsíci). Později můžete mu peška také zavěsit tak, aby pes po zákusu dosáhl zadníma nohama na zem. Zároveň by měl být pešek za odměnu a ne jako samozřejmost, která se mu povaluje v pelíšku. Jen tak se bude na peška těšit a bude mít větší chuť ho získat.

Veškeré sportovní vybavení samozřejmě seženete v obchůdku U Pitbulla.

text: Marie Schmarczová, foto: archiv autorky